Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzlukları

Bebeklerde ilk diş genellikle 5-8 aylar arasında çıkar. Bazı bebekler 3 aylıkken diş çıkarabileceği gibi bazıları 12-15. aya kadar diş çıkarmayabilir. İlk olarak alt kesiciler-ön üst kesiciler- üst ve alt yan kesiciler(ön dişlerin her iki yan tarafı)- azı dişler-köpek dişleri ve son olarak ikinci azı dişler çıkar. Her bebekte sıranın aynı olmadığını belirtmek isterim. Süt dişleri toplam 20 tanedir ve genellikle 3 yaşa kadar tamamlanır. Kalıcı dişler ise 6 yaşta çıkmaya başlar.

Diş çıkarma dönemi bebeklerde ağrılı ve zor bir sürece dönüşebilir. Beklenen bulgular:

  • Hafif ateş, 38 dereceyi geçmez
  • Tükürük artışı
  • Huzursuzluk
  • Kakada yumuşama
  • Ellerini ve nesneleri ağzına götürme
  • İştahsızlık

Diş çıkarma sürecinde 38 dereceyi geçen ateş ve ishal beklenen bir şey değildir. Eğer çok yüksek ateş ya da daha başka bulgular varsa bir hastalık söz konusu olabilir. Ya da yukarıdaki bulgular bebeğinize tam uymuyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Diş çıkarma dönemlerinde bağışıklığın zorlanması nedeniyle bebekler daha sık hasta olurlar. ÜSYE ve orta kulak kulak enfeksiyonuna daha sık rastlıyoruz.

Diş çıkarma süreci doğal bir süreç olduğu için mümkün olduğunca ilaç önermiyoruz. Ama bebek çok huzursuz olup, emmesinde beslenmesinde aksamaya neden olursa parasetamol veya ibuprofen verilebilir. Ben lokal anestezik içeren diş jellerini önermiyorum. Diş kaşıyıcıların da pek faydası olmuyor. Elinizle masaj yapabilirsiniz. Bu süreçte hafif iştahsızlık normal karşılanmalıdır. Ek gıdaları almak istemeyebilir. Sık sık emzirerek bu dönemi atlatabilirsiniz. Serin meyve-sebze püreleri, yoğurt rahatlatıcı olabilir. Sıcak ek gıdalardan kaçının. Susuz kalmamasına dikkat edin.

Diş çıkarma zamanı her çocukta farlılık göstermekte. Özellikle anne ve babanın diş çıkardığı ay oldukça önemli. Anne-babası hangi aylarda diş çıkardıysa bebekleri de o aylarda diş çıkarıyor. Bu arada vitamin ya da herhangi bir ilaç uygulayarak bunu öne çekmek mümkün değil. Tabii vitamin eksiklikleri diş sürecini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla eksiklik! varsa o vitaminin yerine konulmasını öneriyoruz. Aksi halde gerek yok. Bebeklerin büyük çoğunluğunda 12. aya kadar ilk diş çıkmış olur. Ancak daha da gecikirse bazı testler gerekebilir. Bunu çocuk doktorunuz önerecektir. Gerekirse diş hekimine yönlendirir.

Kimi zaman 3 aylıkken diş çıkaran bebeklerimiz de olmakta. Çok  sorulan sorulardan biri de erken çıkan diş erken mi çürür? Cevabım: aslında hiçbir diş normalde çürümez. Bunun altında yatan başka nedenler olabilir. İlk dişi çıktıktan sonra temiz bir bezle diş ve diş etlerini temizlemeye başlamalısınız. Siz dişinizi fırçalarken ilgi duymaya başladığında ona da bir diş fırçası alın. En az 2 yaşına kadar diş macunu önermiyoruz. 2 yaşından sonra da flor içermeyen diş macunu olabilir; ama kesinlikle yutmaması gerekiyor. Aksi halde diş macunu kullanmayın.

Süt dişleri 6 yaşından itibaren kalıcı dişlerle değişmeye başlar ve en az kalıcı dişler kadar önemlidirler. Onlarda olan hastalık ve çürükler kalıcı dişlere de geçebilir. Özenle korunmaları gerekir. Ayrıca bebeğinizin takibini yapan meslektaşım, her muayenede bebeğinizin dişlerini kontrol edecektir. Sağlıkla kalın.

© 2021 Uzm.Dr.Ferruh Baş. All Rights Reserved. Designed By Green White SEO

Search